تغذیه چه نقشی در ترک اعتیاد دارد؟

تغذیه چه نقشی در ترک اعتیاد دارد؟


 رعایت تغذیه در ترک اعتیاد

تغذیه در ترک اعتیاد نقش مهمی را دارد و بسیاری از معتادان به دلیل اعتیاد داشتن به تغذیه خود بی توجه هستند که در ادامه به بررسی نقش تغذیه در موضوع اعتیاد پرداخته ایم.

تغذیه چه نقشی در ترک اعتیاد دارد؟

بیشتر معتادان از لحاظ غذایی دارای کمبود هستند و همین کمبودها باعث ایجاد مشکلات گوناگون در فرد معتاد خواهد شد. در حقیقت باید گفت که یکی از عوامل عود اعتیاد به تغذیه نامناسب مربوط است.تغذیه مناسب مانند مشاوره جزء برنامه های یک مرکز ترک اعتیاد است زیرا افراد معتاد باید از نظر جسمی تقویت شوند تا احتمال اعتیاد مجدد بعد از ترک به حداقل برسد.تغذیه در ترک اعتیاد اگر مورد بی توجهی قرارگیرد باعث مشکلاتی چون

 • ناتوانی در هضم
 • اشتها نداشتن
 • اسهال
 • و یبوست

است. افراد معتاد ممکن است خلاف توصیه های پزشکی غذا بخورند و همین باعث سوء تغذیه در معتادان است. بنابراین باید به تغذیه در درمان و ترک اعتیاد اهمیت داده شود

.تغذیه چه نقشی در ترک اعتیاد دارد؟

تغذیه مناسب در ترک اعتیاد

داشتن یک رژیم مناسب نقش مهمی را در بهبودی معتاد دارد. بسیاری از موارد تغذیه مناسب به شرح زیر است.

 • مصرف زیاد غلات، سبزیجات و میوه های تازه
 • مصرف غذاهای کم چرب
 • مصرف لبنیات کم چرب
 • مصرف پروتئین و انواع گوشت های تازه ( به ویژه مرغ و ماهی )
 • مصرف حبوبات
 • عدم مصرف نوشیدنی های پرکالری، پرچربی و پر شکر
 • مصرف مواد غذایی مغذی
 • استفاده از مواد غذایی دارای ویتامین ث ( چون بدن افراد معتاد بیشتر به ویتامین ث نیاز دارد. )
 • استفاده از ویتامین های دسته ب ( برای آرام کردن اعصاب فرد معتاد )

عملکرد مواد غذایی بر بدن افراد معتاد

زمانی که معتاد تصمیم به درمان اعتیاد گرفته باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذراند. همان طور که آگاه هستید اولین مرحله از درمان، سم زدایی است و فرد باید زیر نظر مراقبت های پزشکی باشد تا مواد به خوبی از بدن وی خارج شود.در زمان سم زدایی، باید تغذیه و سلامت معتاد بررسی شود تا معتاد بتواند درمان را ادامه دهد. تغذیه در ترک اعتیاد به ویژه در مرحله سم زدایی باعث قوای جسمی فرد معتاد برای ادامه مراحل درمان است.بعد از سم زدایی نوبت به نوسازی است. در نوسازی فرد به صورت مختلف درمان خواهد شد و در همین مرحله میزان اعتیاد فرد مشخص شده و از نظر روانی به معتاد آموزش های داده خواهد شد تا بتواند اعتیاد خود را کنترل کند.

بیشتر مراکز درمانی اعتیاد به تغذیه در ترک اعتیاد اهمیت خواهند داد زیرا به میزان تأثیر تغذیه در ترک اعتیاد آگاه اند و حتی برای تغذیه خدمات روانپزشکی را ارائه خواهند داد.در صورتی که فرد معتاد وعده های غذایی مرتب و مناسبی را داشته باشد بدن وی قوی تر خواهد شد و کشش بیشتری برای ترک اعتیاد دارد. کمپ همت برای نتیجه بهتر از ترک اعتیاد برنامه های غذایی را تهیه کرده تا بیمار بتواند استفاده کند و بهتر از ترک نتیجه بگیرد.مرحله بعدی ترک شروع زندگی عادی بوده که با ترک اعتیاد از مرکز صورت خواهد گرفت. حالا فرد مهارت های لازم را جهت زندگی سالم یاد گرفته و باید در جهت سالم و پاک ماندن تلاش کند.

همچنین میزان تغذیه در ترک اعتیاد و انواع آن تنها سه وعده اصلی نیست بلکه باید میان وعده ها را نیز جزء تغذیه در ترک اعتیاد قرار داد. قرار دادن میان وعده ها برای تغذیه در ترک اعتیاد باعث تأمین نیازهای بدنی و کاهش اختلالات رفتاری فرد معتاد است.علاوه بر اهمیت تغذیه در ترک اعتیاد، خوردن میان وعده ها نیز بسیار مهم است زیرا باعث کسب انرژی لازم بدن است. ( معمولا میان وعده ها از مواد مغذی هستند. )همچنین خودداری از خوردن مواد غذایی نامناسب ضروری است زیرا صدمات جدی را روی فرد معتاد دارد.

چه مواد غذایی برای ترک اعتیاد بخوریم؟

سه عامل مهم در ترک و درمان اعتیاد

 • تغذیه
 • خواب
 • و ورزش

است. چون اعتیاد یک نوع بیماری است اغلب معتادان از رژیم غذایی مناسبی برخوردار نیستند یا سوء تغذیه دارند. مواد مخدر باعث مختل کردن هضم و جذب غذا، دفع سموم است و مشکلاتی گوناگونی را در بدن فرد به وجود خواهد آورد.یک رژیم غذایی خوب برای معتادان دارای درصد زیادی از پروتئین و کربوهیدرات است. اگر تغذیه معتاد اصلاح شود او سلامت روحی و روانی خود را به دست خواهد آورد. به همین دلیل استفاده از ویتامین ها و املاح باید جزء برنامه های غذایی یک معتاد باشد.همه ی افراد به نحوی باید برای یک بار هم که شده به نزدیک متخصص تغذیه بروند تا بدانند که نسبت به جسم و بدن خود باید چه نوع تغذیه ای را داشته باشند و در زمانی که فرد اعتیاد داشته باشد رفتن نزد یک پزشک متخصص تغذیه ضروری تر خواهد شد.

تغذیه در ترک اعتیاد فرد معتاد نه تنها در حین ترک بلکه بعد از ترک نیز اهمیت دارد زیرا فرد باید با توجه به درمان خود وعده غذایی خاص خود را داشته باشد.چنانچه فرد معتاد تغذیه مناسبی را نداشته باشد به اعتیاد بیشتر تمایل پیدا خواهد کرد زیرا چگونه بودن تغذیه در ترک اعتیاد باعث به وجود آوردن تغییرات در قند خون فرد خواهد شد.همچنین فرد معتاد بعد از ترک کردن مرکز درمانی خود باید همواره تحت نظر باشد تا تا وزن و نوع تغذیه اش کنترل شود. گفتیم که اعتیاد بیماری بوده و به همین دلیل فرد معتاد باید با بهره مندی از یک رژیم خاص غذایی بتواند با اعتیاد مبارزه کند.

چه مواد غذایی برای ترک اعتیاد بخوریم؟

مواد غذایی مورد مصرف در ترک اعتیاد

تغذیه در ترک اعتیاد باید شامل موارد زیر باشد.

 • مواد معدنی به علاوه ویتامین ها

کمبود ویتامین برای فرد معتاد عوارض بدی را دارد. بسیاری از بیماری های مربوط به کمبود ویتامین است. مثلا کمبود ویتامین های همچون گروه ب باعث افسردگی و بدخوابی است. قرار دادن ویتامین ها در برنامه فرد معتاد باعث سلامت فرد معتاد است.

 • کربوهیدرات ها

انرژی مورد نیاز بدن از مصرف کربوهیدرات ها به دست خواهد آمد. زمانی که بدن با کمبود کربوهیدرات روبرو شود در عملکرد بدن اختلال به وجود خواهد آمد. قند بدن پایین و بالا می شود که افسردگی و استرس را به دنبال دارد.یکی دیگر از نتایج کمبود کربوهیدرات در بدن بدخوابی و ویار است که ویار در فرد معتاد همان میل به مصرف مواد است.

 • فیبر

فیبرها نوعی کربوهیدرات هستند اما برعکس کربوهیدرات ها انرژی بخش نیستند. فیبر باعث تنظیم قند، کاهش کلسترول و بهبودی عملکرد دستگاه گوارش است و عدم مصرف فیبر باعث دیابت، چربی و یبوست است.

 • پروتئین

مصرف ناکافی پروتئین باعث تولید ناکافی آمینواسید در نتیجه کمبود هورمون است. با کاهش هورمون ها فرد بیشتر دچار غم و اندوه، عصبانیت و استرس خواهد شد.

همچنین مصرف پروتئین برای تغذیه در ترک اعتیاد باعث تقویت سیستم ایمنی و بالا بردن قدرت بدن است. بیشتر مواد مخدر باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن هستند و مصرف پروتئین باعث قوی تر شدن سیستم ایمنی است.

 • چربی

نه تنها معتادان بلکه همه مردم باید سعی کنند که کمتر چربی مصرف کنند. اما در هر صورت چربی برای بدن لازم است. چربی باعث بهبود وضعیت روانی فرد و عملکرد بهتر سلول های بدن است.

همچنین چربی یک منبع ذخیره شده از انرژی بوده که در صورت اتمام انرژی بدن، بدن از چربی استفاده خواهد کرد و فراموش نکنید که زیاد مصرف کردن چربی فقط باعث ضرر و بیماری است.

 • آب

آب محافظ بخش های درونی بدن، باعث لغزش مفاصل و کمک به جذب مواد مغذی برای بدن است.  دو عضو کلیه و کبد برای عملکرد خود نیاز به آب دارند. همچنین مصرف آب مانع یبوست است. به هر حال در یک برنامه غذایی سالم خوردن آب ضروری است.

اشتباهاتی در مورد تغذیه افراد معتاد

متأسفانه اشتباهات زیادی در مورد تغذیه افراد رایج است. مثلا خوردن مولتی ویتامین توسط فرد معتاد باعث پوشش کامل بدن وی از مواد غذایی است.هر چند که مولتی ویتامین انواع مواد مورد نیاز بدن را در خود دارد اما فقط یک مکمل است و نباید رژیم اصلی نادیده گرفته شود و ویتامین ها هرگز جایگزین آنتی اکسیدان های که در مواد غذایی وجود دارند نیستند.همچنین معتادان به مصرف میوه و سبزیجات بی اهمیت هستند. در حالی که منبع غذایی مناسب در ترک اعتیاد فقط در درون میوه و سبزیجات قرار داده شده است. خوردن میوه و سبزیجات باعث بهتر شدن عملکرد سیستم گوارشی است.از دیگر اشتباهات، کاهش وعده های اصلی است که حجم وعده ها بالا خواهد رفت. در صورتی که معتاد قادر به هضم مواد غذایی به صورت حجم بالا نیست و باید تعداد وعده ها بالا برده شود تا حجم وعده پایین بیاید.

 

اشتباهاتی در مورد تغذیه افراد معتاد

رعایت رژیم غذایی مناسب برای اعتیاد

منظور از رژیم غذایی مناسب برنامه مفید و لازم غذایی برای ترک اعتیاد است. در بیشتر برنامه های غذایی معتادان مواد قندی قرار دارد که اصلا مناسب حال شان نیست زیرا مواد قندی سبب بالا رفتن حالت خماری است. ( مصرف مواد قندی مقدار زیادی از التهاب بدن را بالا خواهد برد. )

مواد غذایی نامناسب برای درمان اعتیاد

ابتدا اجازه دهید که ۶ دسته از مواد غذایی مناسب برای معتادان را معرفی کنیم. ( هر چند که قبلا هم به صورت مختصر به مواد غذایی مناسب برای معتادان اشاره کرده ایم. ) ۶ دسته از مواد غذایی مناسب به شرح زیر است.

 • پروتئین ها که شامل گوشت قرمز و مرغ، قارچ و غیره
 • فیبر شامل انواع میوه و سبزیجات
 • ویتامین ها ( در میوه ها و حبوبات و غیره )
 • امگا ۳ ( ماهی و میگو، روغن گردو و کتان و غیره )
 • مواد معدنی ( شیر، خشکبار و غیره )
 • و آنتی اکسیدان ها ( میوه های قرمز، گردو و غیره )

هر گونه مواد غذایی که جزء ۶ دسته زیر نباشند جزء مواد غذایی نامناسب هستند و فرد معتاد و حتی سالم نباید مصرف کنند که شامل موارد زیر است.

 • غذاهای پرچرب
 • غذاهای خیلی شیرین
 • نوشیدنی های غیرمجاز ( نوشابه های رژیمی و گازدار و انرژی زا )

به طور کلی مواد غذایی سالم برای درمان لازم است و علت اهمیت تغذیه در ترک اعتیاد برای بازیابی سلامت فرد معتاد است.

اثر سوء تغذیه بر روی اعتیاد

سوء تغذیه بر اثر ناکافی بودن مواد مغذی در بدن به وجود خواهد آمد و چون مواد مخدر و الکل از جذب کردن غذا توسط بدن جلوگیری می کنند بیشتر افراد معتاد به سوء تغذیه دچار خواهند شد.

بسیاری از معتادان غذای کافی مصرف نخواهند کرد و به نحوی مواد مخدر را جایگزین وعده غذایی خود کرده اند. علت جایگزین کردن مصرف مواد به جای مصرف غذا عدم تشخیص گرسنگی با علائم مصرف مواد در معتاد است.

به همین دلیل بالا رفتن یا پایین آمدن وزن معتادان در زمان ترک کردن نگران کننده است. به هر حال باید تلاش شود که وعده غذایی جایگزین مواد مخدر نشود تا فرد معتاد از ابتلا به سوء تغذیه در امان باشد.

به این چند مطلب چند ستاره میدهید

اعتیادمشاوره ترک اعتیاد

اعتیادبرای ترک اعتیاد چی بخوریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبرای مشاوره رایگان کلیک کنید