مواد مخدر و اثرات مخرب آن

مواد مخدر و اثرات تخریبی اعتیاد

مواد مخدر و اثرات مخرب آن ،اکثر مواد مخدر موادی اعتیاد اورد هستند که موجب آسیب های جسمی و روحی_روانی میشوند که اکثر این آسیب ها جبران ناپذیر است.جوانان و نوجوانان آسیب پذیر ترین افراد هر جامعه ای هستند که بیشتر در معرض خطر ابتلا به این مواد هستند و باید بیشتر از هر قشری به این قشر از جامعه توجه شود تا به دام اعتیاد نیوفتند.

مواد مخدر و اثرات مخرب آن

به این جهت به نوجوانان و جوانان بیشتر تاکید شده زیرا این این افراد در حال رشد هستند و اعضای آنها به خصوص مغزشان بسیار آسیب پذیر است و تاثیری که مصرف مواد مخدر روی جسم و روح و روان آنها میگذارد میتواند موقتی و دائمی باشد.

یکی از مهم ترین خطراتی که مواد مخدر روی مغز انسان میگذارد، وابستگی شیمیایی مغز به اینگونه مواد است. فرد پس از چند بار مصرف این مواد ، مغز خود را عادت به مواد داده زیرا این مواد به دلیل شباهت ساختاری که با انتقال دهنده های عصبی موجود در مغز دارند باعث‌ میشوند جای آنها را در سیناپس ها گرفته و عملکرد طبیعی مغز را مختل کند و فرد فقط در صورت رسیدن این مواد به بدنش میتواند آرام و قرار داشته باشد همچنین پس از هر دوره مصرف برای رفع بیشتر نیاز های خود، مجبور است مقدار مصرفی مواد خود را بالا ببرد که این حرکت علاوه بر هزینه سنگینی که دارد، خسارات جبران ناپذیری را به فرد وارد میکند.

مصرف مواد مخدر بیماری های زیادی را به دنبال خود میاورد که در زیر به چند مورد از آنها اشاره میکنیم :

 1. فشار خون
 2. انواع بیماری های قلبی
 3. پوکی استخوان
 4. ریزش مو
 5. خشکی و چروک شدن پوست
 6. ابتلا به انواع سرطان به خصوص سرطان ریه
 7. به دنیا اوردن نوزادان مرده یا بیمار در زنانی که معتاد هستند

 

مواد مخدر و اثرات مخرب آن

مصرف مواد مخدر علاوه بر تاثیراتی که روی جسم انسان میگذارد، تاثیرات روحی نیز دارد از جمله :

 1. افزایش استرس و نگرانی
 2. افزایش احتمال افسردگی در فرد
 3. افزایش خطر آسیب رساندن به خود و اقدام به خودکشی
 4. بدخلقی با اطرافیان
 5. کم شدن استانه صبر و تحمل

چه کسانی بیشتر در معرض گرایش به مصرف مواد مخدر هستند؟

مواد مخدر و اثرات مخرب آن کسانی که بیشتر در معرض فشار های روحی_روانی و محیطی هستند بیشتر میل به مصرف اینگونه مواد دارند.امروزه مشکلات زیادی از جمله شکست های عشقی، شکست هایی که ممکن است در رابطه با شغل و مسائل مالی و تحصیلی مثل کنکور وجود دارد که ممکن است در زندگیه هر فردی پیش بیاید و او را به طرف مصرف این گونه مواد بکشاند.موادی مثل ماریجوانا باعث آزاد شدن دوپامین  در بدن میشود.دوپامین ماده ایست که بدن هنگام خوشحالی آن را ازاد میکند و موجب سرحال شدن فرد میشود. افراد در مواقع ناراحتی با مصرف ماریجوانا، مقدار دوپامین ازاد شده بدن خود را افزایش میدهند و موجب سرخوشی بی دلیل خود میشوند.از عوارض مصرف ماریجوانا میتوان به این اشاره کرد که پس از تجربه حس خوب کشیدن ماریجوانا، دیگر حس های خوب واقعی برای ما چنان جالب نیست و از چیزی لذت نمیبریم.

یکی دیگر از مواد اعتیاد آور قارچ های جادویی هستند که مصرف این مواد باعث میشود مغز راه های ارتباطی جدیدی را بین قسمت های مختلف خود ایجاد کند که این امر موجب توهمات خطرناکی میشود که ممکن است فرد دست به کاری های خطرناکی بزند.

چه کسانی بیشتر در معرض گرایش به مصرف مواد مخدر هستند؟

 

کوکائین یکی دیگر از مواد اعتیاد اور است که مصرف آن از طریق خوردن، دود کردن، تزریق یا هر روش دیگری باعث میشود سریعا وارد جریان خون شود و خون آن را مستقیما به مغز میبرد و باعث میشود مقدار دوپامین آزاد شده از مغز افزایش یابد و حالت سرخوشی کاذب به فرد دست میدهد.اثر این ماده آنچنان قوی است که در بعضی از آزمایشگاه ها از این ماده برای از بین بردن حیوانات استفاده میشود.ماده بعدی کافئین است که پرمصرف ترین و معروف ترین ماده روان گردان جهان معرفی شده که به مقدار زیادی در نوشابه، قهوه، نسکافه و … یافت میشود.

این ماده با اثر بر مغز و افزایش ترشح ادرنالین باعث افزایش هیجان و اضظراب ما میشود و همچنین سامانه عصبی را تحریک نموده و سطح هوشیاری و انرژی فرد مصرف کننده را افزایش میدهد.و در صورت عدم‌مصرف این مواد باعث میشود حالت طبیعی خود را از دست داده و آرام و قرار نداشته باشد ، مشکل دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که رفته رفته باید مقدار مصرفی ماده را افزایش دهد تا بتواند نیاز های بدن خود را تامین کند.نکته قابل توجه و مهمی که وجود دارد این است که تمامی اثراتی که مصرف انواع مواد مخدر در بالا گفته شد، میتواند روی افرادی که در معرض دود سیگار نیز قرار میگیرند تاثیر گذار باشد. این مسئله جهانی امروزه به یکی از تهدید آمیز ترین مشکل برای هرجامعه ای به خصوص ایران تبدیل شده است.

مواد مخدر را میتوان به دو دسته عمده و اصلی تقسیم کرد :

 1. طبیعی
 2. صنعتی

که خطرات و اثار زیان بار مواد صنعتی بسیار بیشتر از طبیعی است.

یکی از راه کار هایی که برای کاهش بیماری ها و خطراتی که افراد مصرف کننده در معرض انها هستند در نظر گرفته شده ، دراختیار گذاشتن مواد مخدر طبیعی به اندازه ی مناسب به معتادان است که در کشور ما این قانون اعلام شده و در دست بررسی است.مواد مخدر و اثرات مخرب آن گرچه این راهکار نیز مشکلات زیادی را درپیش دارد اما طبق تحقیقات تاثیر مواد صنعتی به مراتب بیشتر است.طبق گفته های بالا مصرف مواد مخدر علاوه بر آسیب های جدی و جبران ناپذیری که به خود فرد وارد میکند، بر روی اطرافیان اون نیز اور میذارد. علاوه بر این جایگاه اجتماعی فرد به خطر میوفتاد و زندگی کردن را برای او به مراتب دشوار تر میکند.

 

مواد مخدر را میتوان به دو دسته عمده و اصلی تقسیم کرد :

اعتیاد وانواع آن ،پس اگر به فکر ترک هرگونه ماده مخدر هستید با مراجعه به کمپ ترک اعتیاد همت که یکی از بزرگ ترین و با تجربه ترین کمپ ها در سراسر ایران است ، میتوانید زندگی جدیدی را شروع کنید.این کمپ با به کارگیری جدید ترین روش های درمان و ترک شما را از اغاز دوره درمان تا پایان دوره همراهی میکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره های زیر تماس برقرار کنید.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

مواد مخدر

درباره مواد مخدرعوارض مصرف مواد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبرای مشاوره رایگان کلیک کنید