مواد مخدر با مغز شما چه می کند؟

مواد مخدر با مغز شما چه می کند؟

مواد مخدر با مغز شما چه می کند؟

مواد مخدر با مغز شما چه می کند؟ احتمالا می دانید که اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری مزمن در مغز است که می تواند باعث شود شما به صورت غیر عادی به دنبال مواد مخدر باشید حتی اگر از تمام موارد مضری که برای شما دارد آگاهی کامل داشته باشید.

این حالی است که در ابتدا انتخاب شما برای مصرف مواد مخدر و انواع آن کاملا به صورت داوطلبانه است، یعنی اگر فردی به شما مواد مخدر بدهد شما می توانید به راحتی خواسته او را رد کنید و یا به او بگویید که تمایل دارید کمی از آن را امتحان کنید، اما پس از اینکه برای مدتی مواد مخدر را مصرف کردید وارد اعتیاد و انواع آن می شوید و دیگر نمی توانید از مصرف آن دست بکشید.

 

شاید برایتان سوال باشد که چرا ترک مواد مخدر کار بسیار سختی است؟ این به این دلیل است که مواد مخدر، مغز شما و نحوه کار آن را تغییر می دهد و در این صورت مغز شما قادر به مقاومت در برابر انگیزه گرفتن مواد مخدر نباشد و شما احساس می کنید که به آن مواد نیاز دارید.

 

مواد مخدر با مغز شما چه می کند؟

 

مواد مخدر با مغز شما چه می کند؟ این مواد شیمیایی فرایند ارتباط را مختل می‌کند به این معنی که سلول های عصبی شما اطلاعات پردازش  و یا ارسال اطلاعات را به نحوی که باید به صورت طبیعی انجام نمی‌دهد. مواد مخدر کاملا منجر به بروز این اتفاق می شود که به دو طریق رخ می‌دهد: یک اینکه دارو می‌تواند از مواد شیمیایی طبیعی مغز تقلید کند و بدن شما را به روش دیگری هدایت می‌کند. به عنوان مثال اگر دارو از سروتونین تقلید می‌کند بعد ممکن است با خوشحالی پاسخ دهد. دوم اینکه مواد مخدر  بخشی از مغز را که احساس می کند به آن پاداش داده می‌شود، تحریک می کند.

این دقیقا به این معنی است که وقتی مواد مخدر مصرف می کنید در مورد مصرف احساس خوبی دارید و اگر همواره و همیشه از مصرف آن احساس خوبی داشته باشید احتمالاً باز همان کار را تکرار می کنید. هر کدام از مواد مخدر به صورت های مختلف بر روی مغز و کارکرد آن تاثیر می گذارد.

تاثیرات مواد مخدر بر روی مغز

مشکلی که با مواد مخدر وجود دارد این است که آنها همیشه به دنبال پاسخ های یکسانی برای بدن شما نیستند، یعنی مغز شما موجود زیرکی است زمانی که متوجه می شود مقادیر بسیار زیادی از مواد شیمیایی احساس خوبی را درشما  به وجود می‌آورد یاد می‌گیرد که بیشتر از آن بخواهید، احساس یکسانی داشته باشید و همواره خوشحال باشید. این حالت معمولا به عنوان تحمل تلقی می‌شود و خطر و اثرات سوء مصرف مواد مخدر باعث میشود که بسیاری از معتادان به سمت بستری شدن و یا مرگ پیش بروند.

 

شما می توانید بعد از اولین باری که یک ماده مخدر را مصرف کردید تحمل داشته باشید به این معنی که برای اولین بار باید میزان مصرف را افزایش دهید. تصمیم گیری کنترل رفتار و بخش هایی مانند حافظه یا توانایی های یادگیری همگی تحت تاثیر قرار می گیرند. زمانی که تمامی این بخش ها درگیر باشد مصرف‌ کننده  با این که به خاطر مواد مخدر آگاه است .

مواد مخدر با مغز شما چه می کند؟

ولی بیشتر و بیشتر آن را می طلبد. مواد مخدر با مغز شما چه می کند؟ در درازمدت مشکل اصلی ما با مواد مخدر این است که باعث آسیب رسیدن به مغز میشود. اعتیاد به مواد مخدر از بسیاری جهات بر مغز تاثیر منفی می گذارند. برای مثال نبات های استنشاقی دارای اثرات سمی هستند که باعث می‌شود نورون های مغز از بین برود و از بین رفتن این سلول ها احتمال احیای دوباره آنها بسیار کم است.

از طرف دیگر موادی وجود دارند که می توانند سلول هایی که در پوسته مغز شما وجود دارند را از بین ببرند و فرآیندهای تفکر را در شما منحل کنند.بهبود بخشیدن اعتیاد همواره امکان پذیر است اما توانبخشی کامل نیازمند تلاش و همکاری از طرف خود فرد است و همچنین نیازمند همکاری و همدلی دوستان و آشنایان و به خصوص اعضای خانواده است.

نویسنده: زهرا افشار

۴/۵ – (۱ امتیاز)

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید