مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد برای نوجوانان

مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد برای نوجوانان

مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد برای نوجوانان ، در دوران بعد از ترک اعتیاد و انواع آن به مراقبت‌های خاصی نیاز دارند، چرا که نوجوانان مشکلات خاصی را در برخورد با خانواده و دوستان خود تجربه می‌کنند و نسبت به بزرگسالان در مرحله رشد کاملاً متفاوتی قرار دارند.

در نتیجه، مراقبت‌های خاص این گروه باید بر مهارت‌های اجتماعی و افزایش اعتماد به نفس متمرکز شود و به مسائل متداول‌تر مرتبط با پاک ماندن و زندگی سالم بپردازد.

 

اگرچه اکثر نوجوانان، برخلاف بزرگسالان از همدردی و تشویق یک همسر دلسوز محروم‌اند، اما ارتباطات سلسله مراتبی با والدین خود دارند. بنابراین خانواده درمانی بخش مهمی از مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد تریاک در کمپ برای نوجوانان است. برخی از مراقبت های خاص نوجوانان عبارت اند از:

 

مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد برای نوجوانان

مراقبت جرات‌آموزی مستمر (ACC)

آمار نشان می‌دهد که نوجوانان غالباً در یک بازه زمانی ۹۰ روزه پس از ترک اعتیاد، دوباره به مواد روی می‌آورند، تقریباً ۷۶ % از نوجوانان تا پایان این ۹۰ روز طاقت نمی‌آورند و تعداد انگشت شماری حتی در یک جلسه مراقبت‌های پس از ترک شرکت می‌کند.

به همین دلیل رویکردی به نام مراقبت جرات‌آموزی مستمر (ACC) ابداع شد و مشاوران به مدرسه و خانه فرستاده شدند؛ سودمندی این رویکرد در پیشگیری از بازگشت به اعتیاد در نوجوانان به اثبات رسیده است.

مشاوران در مداخله‌ها بر رفتاردرمانی شناختی متمرکز می‌شوند و فعالیت‌های اجتماعی مثبت را تسهیل می‌کنند تا مهارت‌های ارتباطی نوجوانان بهبود یابد؛ همچنین مشاور تکنیک‌های پیشگیری از بازگشت به اعتیاد را به بیمار نوجوان آموزش می‌دهد. جلسات مشاوره به صورت خصوصی یا در حضور والدین و مسئولان مراقبت و درمان از بیمار انجام می‌شود.

ترک اعتیاد اجباری برای نوجوانان

مدیریت وابستگی (CM)
مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد تریاک در کمپ نوجوانان شامل مدیریت وابستگی (CM) نیز می‌شود، در این رویکرد از محرک‌های انگیزه‌بخشی مانند پاداش، گواهی اعتباری و جوایز دیگر استفاده می‌شود تا نوجوانان به ادامه درمان و دوری از مواد تشویق شوند. درمان مدیریت وابستگی در کنار جرات آموزی مستمر نرخ پاک ماندن نوجوانان را پس از ترک اعتیاد وانواع آن افزایش داده است.

 

خانواده درمانی راهبردی کوتاه مدت نیز رویکرد دیگری است که معمولاً ۱۶ ـ ۱۲ جلسه دارد و به تعاملات خانواده و برطرف کردن رفتارهای منفی می‌پردازد. مطالعات بالینی انجام شده بیانگر موثرتر بودن خانواده درمانی نسبت به درمان‌های استاندارد است.

 

ترک اعتیاد اجباری برای نوجوانان

سایر مراقبت‌ها
برخی نوجوانان به فراخور نیازهای خاص خود، باید درمان‌های مدیریتی ویژه‌ای را برای پیشرفت در تحصیل، آموزش مدیریت منابع مالی و فراگیری دیگر مهارت‌های زندگی دریافت کنند.

مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد برای نوجوانان رویکردهای جدیدتر، مانند ارتباط حمایتی از طریق ارسال پیامک، نیز نویدبخش به نظر می‌رسند و احتمال بازگشت به اعتیاد را کاهش داده‌اند. برنامه‌های درمانی نوجوانان به تفکیک جنسیت نیز برای رفع نیازهای خاص هر گروه جنسی در نظر گرفته شده است.

به این چند مطلب چند ستاره میدهید

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید