اعتیاد و انواع آن

اعتیاد و انواع آن

اعتیاد و انواع آن ،اعتیاد جرم نیست و تنها یک بیماری است. شاید این جمله را بارها شنیده باشید و به نظرتان حرفی کلیشه‌ ای و تکراری بیاید. اما این حقیقت است. اعتیاد یک بیماری است که در آن بیمار رفتاری را که عوارض بدی برای او دارد به طور مداوم تکرار می کند این بیماری با ایجاد اختلال در کنترل بر سیستم رفتار-پاداش باعث تکرار آن رفتار می شود. در این مقاله می خواهیم بیشتر با انواع اعتیاد آشنا شویم.

 

  1. اعتیاد جسمانی:

پاسخ فیزیولوژیک بدن نسبت به ورود و تاثیر مواد جدید به داخل بدن را اعتیاد جسمانی می گویند که معمولا با پدیده تطبیق پذیری بروز می‌کند. این به این معنی است که افزایش تعداد گیرنده های عصبی و کاهش میانجی های عصبی موجود در سیستم عصبی مرکزی نیاز فرد مصرف کننده را به مواد مورد نظر هر روز بیشتر از پیش می کند. ترک اعتیاد جسمی همراه با درد، بی خوابی ، پرخوابی، خماری و علائم دیگر است. طول دوره ترک اعتیاد جسمانی بسیار کوتاه تر از اعتیاد روانی است.

  1. اعتیاد روانی :

اعتیاد و انواع آن

این نوع اعتیاد ناشی از لذت و سرخوشی مصرف مواد مخدر است. دقیقا به واسطه برهم ریختن نظم ترشح میانجی های عصبی فرد دچار آسیب ها و یا تناقضات روحی می‌شود برای نمونه می توان ماده مخدر شیشه را مثال زد که باعث ترشح دوپامین در مغز می شود و باعث می شود که حالتی تحریکی در فرد به وجود بیاید که سرخوشی های زیادی را تجربه کند و این افراد معمولا در زمان ابتدای مصرف تمرکز بسیار زیادی پیدا می کنند.

این در صورتی است که پس از قطع کردن مصرف با کاهش شدید دوپامین مواجه می شوند که به دنبال آن خواب‌آلودگی، افسردگی و فقدان تمرکز می‌آید. اعتیاد و انواع آن طول دوره بازگشت های میانجی های عصبی به حالت طبیعی شان بسیار طولانی است و حتی برخی معتقدند که بازگشت ندارد. نتیجه میگیریم که اعتیاد روانی بسیار مهلک تر است. اعتیاد روانی باعث لغزش بسیاری از مصرف کنندگان سابق حتی با طول دوره‌های چندین ساله می شود.

جالب است بدانید که اعتیاد مراحلی دارد:

آشنایی: در این مرحله فرد از راه های مختلف مانند دوستان و آشنایان با انواع مواد مخدر و نحوه استعمال آن آشنا می‌شود.

 شک و تردید: در این مرحله فرد سعی می‌کند که با میل خود مبارزه کنند و به سمت این مواد نرود.

  اعتیاد واقعی :در این مرحله فرد دچار اعتیاد می شود و برای رسیدن به حالت نشئگی هر بار بر میزان مصرف خود می افزاید. در این مرحله می توانیم بگوییم اعتیاد یعنی تبدیل هستی فرد به نیستی.

تاثیرات انواع مواد مخدرها

 

جالب است بدانید که در جهان اطراف ما تنها اعتیاد به مواد مخدر نیست و انواع دیگری از اعتیاد نیز دیده می‌شود. اعتیاد هایی که بدون وجود مواد مخدر بر پایه عناصری دیگر استوار هستند اما باز هم اعتیاد به حساب می‌آیند و لازم است شناخته شوند و در زمینه درمان آن ها کوشش شود، برای مثال:

اعتیاد به خرید کردن : افرادی وجود دارند که غم و ناراحتی درونی خود را با خرید کردن زیاد و بیش از اندازه پنهان می‌کنند چون خرید کردن هرگز نمی‌تواند برای افسردگی و سرخوردگی های درونی افراد راه حل یا درمان محسوب شود به مرور زمان ناچار می شوند که میزان آن را بالاتر ببرد یعنی ناچار می‌شوند بیشتر و بیشتر وقت خود را برای خرید کردن صرف کنند که به جز ضرر زدن به اقتصاد خانواده شان نتیجه به دنبال ندارد.

 

تاثیرات انواع مواد مخدرها

چنین افرادی هر چیزی که می توانند می‌خرند غافل از اینکه همه این خریدها هرگز نمی توانند روح و روان آن ها را آرام کند و هر روز بیمارتر افسرده تر از دیروز می‌شوند.اعتیاد به کار کردن: این افراد همه ساعات و کل روز خود را صرف کار کردن می کند و به این ترتیب از اطرافیان و خانواده و دوستان خود غافل می شوند. در واقع اعتیاد به کار کردن برای آن ها اقدامی موثر برای فاصله گرفتن از دیگران به حساب می آید.

اعتیاد و انواع آن کسی که به کار کردن معتاد است سرمایه‌ گذاری سنگینی در کارش می کند و نشان می دهد که در کارش جدی است و به همین دلیل باید از جانب دیگران کاملاً جدی گرفته شود اما حقیقت امر این است که کار کوششی است برای فرار از مسئولیت هایی که او نمی‌تواند و یا نمی خواهد با آن ها روبه ‌رو شود.

اعتیاد به تلویزیون و فضای مجازی: اعتیاد دیگری که بسیار رایج است اعتیاد به تلویزیون و فضای مجازی است. استفاده کردن از تلویزیون و فضای مجازی نشانه هایی از یک رفتار اعتیاد گونه است. به این معنی که وقتی معتاد به تلویزیون و معتاد به فضای مجازی را از اینگونه وسایل محروم کنیم نشانه های محرومیت ظاهر می‌شود.

نشانه های اعتیاد

در یک بررسی مشخص شده است که مانند هروئین وقتی اشخاص بسیار معتاد به تماشای تلویزیون و یا استفاده کردن از فضای مجازی از آن ها محروم می‌شوند مواد مخدرو اثرات مخرب آن مانند آثار محرومیت نظیر اضطراب، ناتوانی در کنار آمدن با اوقات بیکاری، احساس گناه، پرخاشگری و افسردگی در آن ها ۵ تا ۷ روز بعد به شدت نمایان میشود.

 

اعتیاد به مواد اسیدی و بازی: اعتیاد به موادی که استنشاق می کنید مانند جذب ذرات معلق در هوا، بنزین و یا سوخت سبک می تواند کشنده باشند.

 

نشانه های اعتیاد

تفاوت میان عادت و اعتیاد: بسیاری از انسان ها به مصرف یک ماده و یا پرداختن به فعالیت خاص عادت می‌کنند اما از این بابت صدمه ‌ای به آن ها وارد نمی‌ شود. آن ها می توانند هر زمان که اراده کنند مصرف آن را متوقف کنند. عادت با داشتن انتخاب همراه است و دیگر صرف یک ماده و یا پرداختن به فعالیت عادت کرده است می تواند هر زمانی که دلش بخواهد عادت را ترک کند اما اعتیاد با مسائل روانی و جسمانی همراه است شخص به دلیل ابتلا به بیماری اعتیاد اراده خود را از دست می دهد و با این که از پیامدهای زیان بار آن رفتار و یا مواد مخدر کاملا آگاهی دارد همچنان به استفاده کردن از آن ها اصرار می ورزد.

 

به این چند مطلب چند ستاره میدهید

اعتیاد

اعتیادعلایم اعتیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبرای مشاوره رایگان کلیک کنید