تفاوت مواد مخدر صنعتی و سنتی

آیا تفاوت مواد مخدر صنعتی و سنتی را میدانید؟

تفاوت مواد مخدر صنعتی و سنتی : مواد مخدر طبیعی (مانند تریاک- هروئین- حشیش- شیره تریاک)
مواد مخدر طبیعی موادی هستند که به صورت مستقیم از محصولات گیاهی به دست می آیند و بر روی آنها هیچ گونه عملیات شیمیایی صورت نمی گیرد.

تفاوت مواد مخدر صنعتی و سنتی

مواد مخدر طبیعی همان مواد مخدر سنتی هستند که مصرف آنها از قدیم رایج بوده است. مجازات تعیین شده توسط قانون برای این گونه مواد مخدر خفیف تر از مجازات تعیین شده برای مواد مخدر صنعتی است زیرا اثرات سوء آن کمتر است.

آشنایی با برخی مواد مخدر طبیعی

خشخاش:
خشخاش نوعی گیاه علفی است که از تیر ماه تا مرداد ماه گل میدهد. بخش‌های مختلف خشخاش به ویژه شیره آن خشک شده و قابل مصرف است. کاسبرگ آن نیست به تریاک معروف است که خاصیت آرام بخش، ضد درد و ضد اسهال دارد.
تریاک:
عصاره در هوا خشک شده گل خشخاش است که از کاسبرگ این گل به دست می آید.
شیره تریاک :
این ماده مخدر نوعی ماده مخدر قوی است که در شیره کش خانه ها با کمک ساقی تدخین می شود.
حشیش:
اصطلاح عامیانه حشیش ،بنگ، سیگاری ،علف و پنیر است.
هروئین:
نام دیگر هروئین، دی استیل مورفین است که از مشتقات مرفین به حساب می‌آید و شدیداً اعتیادآور است.

آشنایی با برخی مواد مخدر طبیعی

مواد مخدر صنعتی (مانند شیشه و کراک )

این مواد مخدر موادی هستند که با اعمال تغییرات شیمیایی بر روی آنها تولید می شوند. این مواد را ابتدا از گیاهان به دست می آورند و سپس با اعمال برخی تغییرات شیمیایی بر روی آنها آماده مصرف میشوند. عوارض استعمال این گونه مواد مخدر بیشتر از مواد مخدر طبیعی است در نتیجه قانون‌گذاران مجازات سخت تری را برای این گونه مواد مخدر در نظر گرفته اند. تفاوت های دو نوع مواد مخدر سنتی و صنعتی مواردی مانند میزان اعتیاد آوری آنها است.

مواد مخدر سنتی مثل تریاک ،هروئین و سایر فرآورده های طبیعی معمولا دارای آثار و عوارض جسمانی زودرس و مشخصی هستند. برای مثال افرادی که از این گونه مواد مخدر استفاده می کنند به سرعت لاغر می شوند، لب های آنها سیاه رنگ می شود و پوست آن ها تیره تر می گردد. معمولاً این گونه افراد دچار خمیدگی قامت و پژمردگی چهره می شوند. از دیگر علائم بارز و ظاهری معتادین به اینگونه مواد مخدر سردرد ها و تغییرات در رفتار آنها است.

مواد مخدر صنعتی (مانند شیشه و کراک )

اما مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی مانند شیشه به جز تغییر در اندازه و ابعاد مردمک چشم هایشان زخم های احتمالی در گوشی‌های کناری زبان نیز برایشان ایجاد می شود، مقدار کمی لاغر می شوند و نشانه های جسمانی مشخصی ندارند. یاس و افسردگی جز آثار سوء این گونه مواد مخدر است. بروز توهم و اختلالات شناختی و در نتیجه انجام دادن رفتارهای پرخطر از عوارض قطعی مصرف شیشه است که در دراز مدت خود را نشان میدهد. مصرف مواد مخدر سنتی نیاز به محل و وسایل خاصی دارد در حالی که مواد صنعتی را می توان در هر محلی و با یک وسیله ساده و قابل حمل مصرف نمود.

مواد مخدر سنتی دارای بوی مخصوص و قابل تشخیصی هستند این در حالی است که مواد محرک صنعتی غالبا بو ندارند و اطرافیان قادر به تشخیص آنها نیستند. نکته مهم دیگر اینکه مواد مخدر سنتی دارای علائم خماری یا محرومیت از مواد مخدر و در صورتی که مواد مخدر سنتی به مصرف کننده آنها نرسد این افراد پس از گذشت ۴ الی ۱۲ ساعت دچار علائم ناخوشایندی مثل آبریزش بینی و چشم و بی قراری، مشکلات گوارشی، دردهای عضلانی و در نتیجه تشنج خواهند شد

مواد مخدر صنعتی (مانند شیشه و کراک )

اما مصرف مواد صنعتی معمولا مدت های طولانی و حتی تا یک ماه پس از آخرین مصرف نیز علائم محرومیت را از خود به جای نمی گذارد به همین دلیل است که خانواده ها و اطرافیان افراد مصرف کننده معمولاً به ندرت می توانند اعتیاد عزیزانشان را به مواد صنعتی تشخیص دهند و در صورت شک کردن نیز از آنجایی که اطلاعات کافی درباره نحوه خماری در مواد مخدر صنعتی ندارند فکر می‌کنند که فرد معتاد نیست و این علائم ممکن است علائم سرماخوردگی یا سایر بیماری‌های عادی باشد.

آشنایی اجمالی با برخی مواد مخدر صنعتی

شیشه:
یکی از پرمصرف ترین و معروف ترین مواد مخدر صنعتی که امروزه اکثرا اسم آن را شنیده ایم کریستال شیشه یا آیس است. در برخی موارد شکل ظاهری این ماده مخدر شبیه خرده شیشه است و یا مانند تکه های کوچک یخ نیز می تواند باشد اما بیشتر به صورت دانه های ریز است. این ماده را در آمریکا و اروپا بیشتر به نام آیس می شناسند.
کراک :
نام های دیگر کراک، باس، راکس ،راک است. این ماده مخدر از هروئین اشباع شده ساخته می شود به صورتی که یک گرم کراک از۱۰ الی ۱۰۰ گرم هروئین تشکیل شده است.

آشنایی اجمالی با برخی مواد مخدر صنعتی

ال اس دی:
نام کامل این ماده مخدر لیزرژیک اسید دی اتیل آمید می باشد. این ماده مخدر به شدت توهم زاست و از قارچ ارگو به وجود می آید. ال اس دی باعث ایجاد اختلال در خلق و خوی افراد می‌شود. این ماده مخدر زمان و مکان را برای افراد تغییر می دهد و فرد دچار خوشی بی‌جا، خودستایی، احساس سبکی و بی‌وزنی ،افسردگی و هذیان می‌شود

افرادی که این ماده مخدر را مصرف می‌کنند بیشتر در معرض خودکشی و یا آدمکشی قرار دارند. مصرف ال اس دی توهم های بینایی و شنوایی را به دنبال دارد و به دلیل خاصیت شدید توهم زایی ال اس دی این ماده مخدر یکی از خطرناک ترین مواد مخدر که نسل جوان با آن رو به رو هستند به حساب می آید.
جی اچ بی:
این ماده مخدر به صورت مایع بی رنگ و بی بو در داخل بطری های کوچک و یا کپسول ها جای می گیرد و نحوه استعمال آن خوراکی است. مقادیر کم آن اثراتی مانند اثرات الکل را برای افراد به دنبال دارد و مصرف زیاد آن مانند اکستاسی عمل می کند. این ماده مخدر حالت هایی مانند خواب آلودگی تهوع احساس گم گشتگی تشنج و مشکلات تنفسی فراوانی را برای افراد به دنبال دارد.

آشنایی اجمالی با برخی مواد مخدر صنعتی

نکته که در پایان لازم است به آن اشاره کنیم این است که افرادی که از بیماری اعتیاد رنج می برند می توانند مانند سایر بیماران درمان شوند به شرطی که از حمایت کامل خانواده نزدیکان و عزیزان بهره مند باشند. کلینیک ترک اعتیاد همت یکی از بهترین کمپ ترک اعتیاد است که شما می توانید با مراجعه به آن از درمان این بیماری اطمینان حاصل کنید. همکاران ما برای خدمت رسانی به شما آمادگی کامل را دارند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی ما با ما در تماس باشید.
نویسنده: زهرا افشار

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید