بلایی که مواد مخدر بر سر مغز می آورد

 مواد مخدر چه اثراتی بر سر مغز می آورد

بلایی که مواد مخدر بر سر مغز می آورد مغز پیچیده ترین عضو بدن انسان است و حدود یک و نیم کیلو وزن دارد و در واقع کانون همه فعالیت های انسان است. برای رانندگی کردن، لذت بردن از غذا، نفس کشیدن، خلق یک شاهکار هنری و لذت بردن از فعالیت های روزمره و هر فعالیت دیگری این مغز انسان است که فرمان می دهد.در حقیقت این مغز است که عملکرد و فعالیت بدن انسان را تنظیم می کند. اما عواملی وجود دارند که مستقیم و غیر مستقیم بر مغز اثر می گذارند. در ادامه می خواهیم با تاثیرات مواد مخدربر روی مغز بیشتر آشنا شویم.

 

بلایی که مواد مخدر بر سر مغز می آورد

 

اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری است و می تواند باعث شود که شما به صورت غیر عادی به دنبال مواد مخدر باشید، حتی اگر از نتایج مضری که دارد آگاهی کامل داشته باشید.

جالب است بدانید در ابتدا، انتخاب شما برای مصرف مواد مخدر داوطلبانه است اما پس از این که برای مدت طولانی مواد مخدر را مصرف کردید، دچار اعتیاد می شوید و دیگر نمی توانید مصرف آن را کنار بگذارید. با شروع شدن این بیماری یعنی اعتیاد، نحوه کار مغز تغییر می کند و درست از زمانی که شروع به مصرف مواد مخدر می کنید، مواد شیمیایی وارد مغز شما می شوند تا آرایش شیمیایی مغز شما را تغییر دهند. بیشتر انواع مواد مخدر به طور مستقیم یا غیر مستقیم با سرازیر کردن مقادیر زیادی از دوپامین، مدار احساس لذت در مغز شما را هدف قرار می دهند.

بلایی که مواد مخدر بر سر مغز می آورد شاید برایتان سوال شود که دوپامین دقیقا چیست؟ در واقع دوپامین یک فرستنده عصبی است که در قسمت هائی از مغز که حرکات بدن انسان، احساسات، درک و شناخت، انگیزه و احساس لذت و سرخوشی را تنظیم می کند وجود دارد. تحریک شدن بیش از اندازه این سیستم باعث می شود که از رفتارهای عادی خود احساس لذت کنیم. دوپامین در مغز نقش پیامرسان عصبی و در خون نقش هورمونی دارد.

کدام مواد مخدر بیشتر به مغز آسیب می رساند

مواد شیمیایی موجود در مواد مخدر فرآیند ارتباط را به دو طریق مختل می کنند ( به این معنی که سلول های عصبی شما اطلاعات، پردازش اطلاعات و یا ارسال اطلاعات را به نحوی که باید، انجام نمی دهند):
یک دارو می تواند از مواد شیمیایی طبیعی مغز تقلید کند که بدن را به روش دیگری هدایت می کند. به عنوان مثال اگر دارو از دوپامین تقلید می کند، بدن ممکن است با خوشحالی پاسخ مثبت دهد.

 

کدام مواد مخدر بیشتر به مغز آسیب می رساند

مواد مخدر می توانند آن بخش از مغز را که احساس می کند به آن ها پاداش داده می شود تحریک کنند؛ به این معنی که زمانی که مواد مخدر مصرف می کنید در مورد مصرفش احساس خوبی خواهید داشت. اگر همیشه در مورد مصرف آن احساس خوبی داشته باشید، احتمالاً دوست دارید که این کار را دوباره و به طور مکرر انجام دهید. در صورتی که نباید فراموش کنید که مغز زیرک و با هوش است؛ زمانی که متوجه می شود در مقادیر زیادی از مواد شیمیایی احساس خوبی وجود دارد یاد می گیرد که بیشتر از آن ها را بخواهد که احساس یکسانی داشته باشد و همواره حال خوشی داشته باشد.

خطر و اثرات سو مصرف مواد مخدر باعث می شود که بسیاری از معتادان به سمت بستری شدن و مرگ پیش بروند. نکته ای تحقیقات زیادی بر روی آن انجام گرفته این است که مصرف مواد مخدر در نوجوانی می تواند عواقب جدی تری داشته باشد تنها به این دلیل که در نوجوانی بلوغ اتفاق می افتد و بلوغ مرحله ای از رشد است که در آن مغز در حال تغییر و توسعه است; تغییرات ایجاد شده با مواد مخدر در آن نقطه ممکن است دائمی باشد و دیگر نتوان آن را تغییر داد و یا تغییر دادن آن بسیار مشکل تر از تغییر دادن تاثیرات مواد مخدر بر روی مغز یک بزرگسال باشد.

بزرگ ترین مشکل اعتیاد به مواد مخدر این است که در دراز مدت به مغز آسیب می رساند. اعتیاد به مواد مخدر از بسیاری جهات بر مغز تاثیر می گذارد. در حالی که بهبود اعتیاد همیشه ممکن است، اما درمان کامل آن نیازمند تلاشی بزرگ از طرف خود شخص و دوستان و عزیزانش است.

کدام مواد مخدر بیشتر به مغز آسیب می رساند

با توجه به این که چگونه اعتیاد به مواد مخدر بر مغز تاثیر می گذارد، ما تنها می توانیم امیدوار باشیم که در طول زمان، دانشمندان یک راه حل قطعی پیدا کنند که اعتیاد به مواد مخدر را به طور موثر درمان کند. نبای فراموش کرد که بازگشت به سوی مواد مخدر حتی بعد از سپری کردن دوره ی ترک نیز ممکن است وجود داشته باشد.

بهترین کمپ ترک اعتیاد کدام کمپ است؟

افرادی که می خواهند اعتیاد را به طور موثر ترک کنند باید به مرکز ترک اعتیادی مراجعه کنند که هم سابقه کاری زیادی داشته باشد و هم در زمینه ی ترک دادن بیماران مختلف تجربه موفقی داشته باشد. ما امروز اینجاییم که شما را با یکی از بهترین کمپ  ترک اعتیاد آشنا کنیم. کمپ همت با داشتن سال ها تجربه موفق در زمینه ی درمان بیماری اعتیاد توانسته نام خود را در میان تعداد انبوهی از کپ های ترک اعتیاد نمایان و درخشان کند و به همه ی بیماران در زمینه ی اعتیاد این پیام را بدهد که ترک کردم هیچ گاه کاری غیر ممکن نیست و همچنین هیچ زمانی برای ترک کردن مواد مخدر دیر نیست.

در برنامه درمانی مجموعه، پزشک متخصص، روان شناس، مددکاران اجتماعی و مددیاران اعتیاد مشغول به فعالیت و پیگیری های درمانی هستند.و این مجموعه در برنامه آتی خود دارد که بتوانیم مجموعه های کارآفرینی جهت ایجاد اشتغال برای مددجویان بهبود یافته همین مرکز تاسیس نماییم.

 

بهترین کمپ ترک اعتیاد کدام کمپ است؟

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کمپ ترک اعتیاد همت تماس بگیرید. همکاران ما آمادگی کامل برای پاسخگویی به سوالات شما را دارند و با افتخار آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. شما از طریق راه ای ارتباطی زیر می توانید با همکاران ما در کمپ ترک اعتیاد همت در ارتباط باشید.
آدرس :
موسسه پیروان همت : ایران -تهران-شهر زیبا-ابتدای بلوار تعاون-خیابان شهید مرادی-کوچه جاوید-کوچه شهید طاهری-پلاک۱۸
شماره تلفن :
خط ۱ : ۰۲۱۴۴۱۳۳۹۱۳
خط ۲ : ۰۲۱۴۴۱۵۵۹۳۸
مدیریت : ۰۹۱۲۵۲۴۹۳۷۰

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید