قرص B2 یا بوپرنورفین مخدری نیمه صنعتی است که دارای ویژگی آگونیستی مواد افیونی می باشد. یعنی مواد شیمیایی در قرص ب۲ وجود دارد که احساس لذت حاصل از مصرف مواد افیونی بر ذهن و بدن را کاهش می دهد. به علت همین ویژگی، بسیاری از پزشکان این دارو را برای سم زدایی مواد مخدر مانند هروئین و غیره و یا کاهش نشانه های ترک مواد تجویز می کنند در صورتیکه این قرص خود خاصیت اعتیادزایی دارد و مصرف غیر کنترل شده آن آثار مخربی به دنبال دارد.

ترک قرص B2 ممکن است به صورت سم زدایی تدریجی و یا فوق سریع تحت نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد صورت بگیرد که تمام فرآیند سم زدایی و ترک این قرص ب۲ بستگی به شرایط جسمی و میزان دوز مصرفی آن دارد. از این رو بر خلاف تجویز برخی پزشکان، این قرص خود اعتیاد آور بوده و نشانه هایی جسمی و روانی ای را در فرد چه در هنگام مصرف و چه پس از آن ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید : ترک قرص ب۲ و عوارض ناشی ازآن

باورهای غلط درباره بوپرنورفین

موارد احتیاط مصرف قرص b2

مصرف هم زمان با داروهایی که در کبد متابولیزه می شوند ممکن است باعث تشدید اثرات بوپرنورفین شود.
مانند فنیتوئین، ریفامپین و دیگوکسین

مصرف هم زمان این دارو با مهارکننده های مونو آمین اکسید که معمولا برای درمان افسردگی، فوبیا، پارکینسون، میگرن و… تجویز می شود خطرناک است.

مسکن ها مانند دیازپام، لورازپام و آلپرازولام و داروهای ضدصرع مانند کاربامازپین نباید با بوپرنورفین مصرف شود. در بیمارانی که بوپرنورفین و دیازپام را هم زمان مصرف کرده اند، احتمال کلاپس تنفسی و قلبی-عروقی وجود دارد.

مصرف هم زمان بوپرنورفین با داروهای بیهوش کننده عمومی منجر به ضعف شدید عملکرد قلب-عروقی خواهد شد.

همچنین قرص B2 نباید با داروهایی که ایجاد خواب آلودگی می کنند به طور هم زمان مصرف شود.

مانند قرص سرماخوردگی، داروهای ضد افسردگی، ضد تشنج، ضد اضطراب، داروهای ضد درد و شل کننده عضلات

از مصرف هم زمان قرص ب۲ با الکل پرهیز کنید. با ایجاد اختلال در عملکرد سیستم اعصاب مرکزی و همچنین سیستم تنفسی ممکن است منجر به مرگ مصرف کننده شود.

مصرف بوپرنورفین در تفکر و واکنش سریع اختلال ایجاد می کند. بنابراین به هنگام رانندگی یا کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند باید از مصرف آن خودداری شود.

۳/۵ - (۷ امتیاز)

یک پاسخ

  1. بازتاب: سودابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبرای مشاوره رایگان کلیک کنید